Dobór grzejników


 Grzejnik jest bardzo ważnym elementem instalacji centralnego ogrzewania, gdyż bierze udział bezpośredni w przekazywaniu ciepła do pomieszczenia, dlatego  ważny jest jego właściwy dobór. Musi zapewnić on właściwą temperaturę pomieszczenia.

Grzejniki różnią się między sobą przeznaczeniem, konstrukcją, wymiarami, kształtem. Dobór grzejnika powinien odbywać się w oparciu o pewną wielkość i moc grzewczą. Moc cieplna grzejnika podawana w Watach dla różnych temperatur zasilania i powrotu czynnika grzejnego i temperatury w pomieszczeniu, w którym grzejnik będzie zamontowany. Grzejnik musi posiadać moc cieplną wyższa lub co najmniej równą zapotrzebowaniu na ciepło danego pomieszczenia. Wielkość strat ciepła związana jest z właściwościami budynku, a także z jego położeniem. Częstym błędem popełnianym przy doborze grzejników jest określanie ich mocy na podstawie powierzchni pomieszczeń. Metoda ta obarczona jest dużym błędem, gdyż wskaźnik zapotrzebowania na ciepło w odniesieniu do powierzchni może wahać się od 40 do nawet 200 W/m² ponieważ zależy od wielu czynników, które trzeba zawsze wziąć pod uwagę. Aby dokonać właściwego doboru grzejników należy zwrócić uwagę na podstawowe czynniki, które musimy znać przy określaniu strat ciepła pomieszczeń a co za tym idzie wielkości grzejników:

- temperatura zewnętrzna ( określenie strefy klimatycznej, która waha się od –16 °C nad morzem do –24 °C w górach. Im niższa obliczeniowa temperatura zewnętrzna, tym straty ciepła dla identycznego budynku będą większe )

- usytuowanie budynku i warunki wietrzności ( w budynkach stojących na otwartej przestrzeni i w regionach wietrznych, zapotrzebowanie na ciepło jest wyższe niż dla takiego samego budynku stojącego w zwartej zabudowie miejskiej lub w terenie osłoniętym drzewami )

- ochrona cieplna pomieszczeń ( współczynnik przenikania ciepła ścian, stropu i podłogi. Budynki dobrze zaizolowane o niskim współczynniku przenikania ciepła przez przegrody budowlane potrzebują wyraźnie mniej ciepła do utrzymania temperatury komfortu wewnątrz pomieszczeń)

- typ okien ( wysokiej jakości okna o niskich wartościach współczynnika przenikania ciepła, pozwalają na oszczędności w kosztach ogrzewania. Duże przeszklenia zwiększają straty ciepła)

- ilość i usytuowanie, względem stron świata, ścian zewnętrznych w pomieszczeniu ( zyski ciepła od nasłonecznienia wpływają na możliwość doboru mniejszych grzejników)

- wymagana temperatura wewnętrzna ( uwarunkowana jest przeznaczeniem pomieszczenia – im wymagana temperatura jest wyższa, tym większy musimy dobrać grzejnik )

- parametry czynnika grzewczego (w większości przypadków moc cieplną podaje się w zależności od parametrów czynnika grzewczego, tzn. temperatury zasilania i powrotu oraz temperatury w pomieszczeniu na poziomie 75/65/20 oC lub 70/55/20oC. Jeśli instalacja pracuje przy innych parametrach, niż te podane w tabelach mocy lub mamy inną niż 20o C temperaturę w pomieszczeniu, musimy skorzystać ze współczynników korygujących, umożliwiających właściwe przeliczenie mocy grzejnika)

 

Należy pamiętać też o tym, że grzejnik powinno montować się na ścianie zewnętrznej, najlepiej pod oknem. Wtedy zimne powietrze przenikające przez okno podgrzewane jest przez grzejnik i już ogrzane wpływa do pomieszczenia. Dzięki temu uzyskuje się równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Inna lokalizacja grzejnika powoduje konieczność zwiększenia jego wielkości nawet o 20%. Na wydajność cieplną wpływ ma także to, czy grzejnik będzie zabudowany lub osłonięty i w takich przypadkach trzeba dobrać grzejniki odpowiednio większe.

 

Sprawa doboru odpowiedniej wielkości grzejnika nie jest tak prosta jak może się niekiedy wydawać. Aby go ułatwić można skorzystać ze specjalnych programów udostępnianych przez producentów grzejników. Program można pobrać ze strony producenta i po zainstalowaniu w bardzo przyjazny sposób na podstawie wprowadzanych danych w większości opisanych powyżej dobrać właściwe grzejniki.

 

W ofercie producentów występuje cała gama grzejników płytowych, łazienkowych, dekoracyjnych, konwektorowych, elektrycznych czy kanałowych. Należy przy tym zaznaczyć, że w pomieszczeniach, w których występuje podwyższona wilgotność powietrza, tj. łazienki, sauny, nie należy stosować grzejników płytowych i dekoracyjnych. Jeżeli instalacja rozprowadzona jest w ścianach budynku można zastosować grzejniki płytowe zasilane z boku. W przypadku rozprowadzenia instalacji w podłodze można zastosować grzejniki z podejściem od dołu. Wysokość grzejników montowanych pod oknem zależy od odległości parapetu okiennego od podłogi - dolna krawędź grzejnika musi znaleźć się co najmniej 10 cm nad podłogą, górna krawędź co najmniej 10 cm poniżej parapetu.

 

 

« wstecz
płatności obsługuje

                             Koszty wysyłki:

 

Rodzaj

Forma

Kwota

Parametry

 Paczka 30kg

Przedpłata   

              

18 zł

Waga - 30 kg

Najdłuższy bok - 1,5m

Objętość - do 0,2m

Za pobraniem


23 zł

  Paczka

     50kg

Przedpłata

  60 zł

Max. Długość- 0,8m

Max. Szerokość - 0,6m

Max. Wysokość - 1m

Waga - do 50 kg

 

Za pobraniem

  70 zł

  Paleta

Przedpłata

  180 zł

  Max. Szerokość  – 0,8m

  Max. Długość – 1,2m

  Max. Wysokość – 1,5m

  Max. Waga – 500 kg

Za pobraniem

  190 zł

 

                  Formy płatności w sklepie:


- przelewem na konto

 

BGŻ BNP PARIBAS nr rach:

84 1600 1185 0004 0802 2690 4001

Twoje-ogrzewanie.pl,

85-009 Bydgoszcz, Dworcowa 77/6

 

- za pobraniem (opcja dla wszystkich artykułów będących w stałej ofercie)

- za pośrednictwem serwisu PAYU gdzie można dokonać płatność


 

             Informacje i doradztwo techniczne:


kontakt@twoje-ogrzewanie.pl

 

Telefony komórkowe

+48 789 396 433

 


 

 

 

Telefony stacjonarne


 

Gdańsk

+48 (58) 500 53 48

Katowice

+48 (32) 723 25 40

Kraków

+48 (12) 311 04 55

Lublin

+48 (81) 820 05 45

Łódź

+48 (42) 942 09 49

Poznań

+48 (61) 669 05 51

Szczecin

+48 (91) 404 07 85

Warszawa

+48 (22) 100 42 98

Wrocław

+48 (71) 757 51 08


                   Godziny pracy

               pon.-pt 8:00-16:00


» przeczytaj wszystkie opinie
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]